Kamień naturalny jest nie tylko bardzo dekoracyjnym, ale również funkcjonalnym materiałem wykończeniowym. W zależności od wybranego rodzaju może zostać zastosowany do efektownego wykończenia podłóg, ścian czy schodów. Z odpowiedniego kamienia można również wykonać blat kuchenny, kominek czy mebel. Wybrane gatunki z powodzeniem mogą posłużyć do realizacji na zewnątrz, w tym do wykonania elewacji budynku lub chodników i tarasów.
Kamień jest dziełem natury, posiadającym indywidualne właściwości ukształtowane przez rodzaj i wiązania minerałów wchodzących w jego skład. W przeciwieństwie do innych materiałów budowlanych i wykończeniowych, kamień naturalny jest unikatowy, niemożliwy do podrobienia. Żaden inny materiał nie jest dostępny w tak bogatej kolorystyce i wzornictwie, a dodatkowo może być wykończony na bardzo wiele sposobów, bądź pozostawiony w naturalnym kształcie. Kamień naturalny jest całkowicie bezpieczny dla użytkowników. Nie zawiera składników, które negatywnie wpływałyby na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego między innymi może być stosowany w kuchni czy łazience. Ponadto, jest materiałem ogniotrwałym, który w momencie kontaktu z ogniem nie wydziela żadnych szkodliwych substancji. Kamień naturalny pozyskiwany jest w dużych blokach, a następnie cięty do pożądanego kształtu. Dzięki temu wielkość płyt jest ograniczona tylko wielkością wydobytego bloku, a nie wielkością określoną przez maszyny produkcyjne.
Kształt może zostać dostosowany do wymogów projektu. Współczesne maszyny stosowane do obróbki kamienia pozwalają ciąć po łuku i wycinać elementy wewnątrz, można więc uzyskać każdy pożądany format i kształt. Kamień naturalny jest co do zasady materiałem długowiecznym, zdecydowanie bardziej trwałym od większości dostępnych na rynku produktów wykończeniowych. Dodatkowym atutem kamienia jest to, że zazwyczaj pięknie się starzeje. Delikatna patyna i przetarcia dodają mu szlachetności i charakteru. Ze względu na swoją trwałość i niską ścieralność, kamień jest najlepszym surowcem na posadzki podłogowe. Podłogi wykładane granitem lub podobnymi, twardymi kamieniami, nawet po dziesiątkach lat, nie mają prawie żadnych śladów zużycia. Wbrew pozorom kamień naturalny jest ekonomicznym materiałem wykończeniowym. Niezależne badania wykazały, że jeśli na koszty materiałów budowlanych spojrzymy przez pryzmat użytkowania przez trzydzieści i więcej lat, kamień nie jest droższy niż porównywalne materiały syntetyczne. Relatywnie wysoki koszt zakupu jest rekompensowany przez trwałość materiału oraz niskie koszty czyszczenia i utrzymania.
Zanim określimy zasady i sposoby pielęgnacji kamienia naturalnego, warto zidentyfikować jego największych „wrogów”. Pierwszym z nich jest wietrzenie, a więc naturalny proces rozpadu skał w wyniku nasłonecznienia, dobowych zmian temperatury, wody zamarzającej w porach i szczelinach skał, działania organizmów. Drugim szkodliwym dla kamienia naturalnego procesem jest tzw. deterioracja, czyli bezpośrednie działanie zanieczyszczonej atmosfery polegające na reakcji ze skałą aktywnych, nieorganicznych związków, w tym gazów czy kwaśnych deszczy, a także zmianach wywołanych w skałach przez mikroorganizmy – bakterie, grzyby, glony i porosty. Deterioracja wpływa na parametry techniczne i wygląd zewnętrzny kamienia, powodując jego odbarwienia, powstawanie wykwitów gipsowych, pokrywanie się patyną, a w skrajnym przypadku stopniowy rozpad kamienia. Trzecią grupę zagrożeń tworzą bezpośrednie działania człowieka, który może spowodować jego uszkodzenia zarówno mechaniczne, jak i chemiczne. To w jakim stopniu kamień będzie odporny na powyższe czynniki zewnętrzne zależy w dużej mierze od jego parametrów, a w szczególności twardości, porowatości, nasiąkliwości. Pomimo wskazanych zagrożeń kamień naturalny jest jednym z najtrwalszych i odpornych na uszkodzenia materiałów wykorzystywanych w budownictwie i aranżacji wnętrz.
Aby kamień cieszył nas swoim wyglądem przez długie lata wystarczą proste czynności pielęgnacyjne i podstawowa wiedza na temat posiadanego kamienia. Codzienne czynności pielęgnacyjne możemy wykonać naturalnymi metodami, przy użyciu czystej wody, ewentualnie z dodatkiem detergentu. Do pielęgnacji kamienia powinno się stosować miękkie tkaniny – mikrofibrę, tetrę lub ręczniki papierowe. Na rynku jest również szeroki wybór środków chemicznych do specjalistycznej pielęgnacji kamienia, które służą m.in. do mycia, polerowania, zabezpieczania przed zarysowaniami, usuwania osadów, tworzą powłoki antypoślizgowe itp. Przed zastosowaniem warto przetestować konkretny preparat na próbce kamienia, ponieważ ewentualne negatywne skutki mogą być nieodwracalne.
ZAMÓW PŁYTĘ WIELKOFORMATOWĄ
* kliknij w miniaturę, aby powiększyć
GRANIT